راجب ! مشکلات جوانان

... ولد چموش عباسقلی خان سابق ! در سمینار خصوصی و اختصاصی خودمان رفته بود پشت تریبون و از خر شیطان پایین نمی آمد و های زر می زد !

... تصمیم داشتیم غائله را ختم کنیم که دیدیم مشار الیه وارد یک نوع بحث کلامی و تاریخی و تفسیری شده ، راجب ِ ( راجع به !) مشکلات جوانان و فساد آنان ! و تعیین مرزها و ممنوعیتها داد سخن می دهد که :

"... آقایان و خانمها ! بزرگان و مسئولان ! ملاحظه بفرمایید . اولاً ، حضرت آدم"ع" علاوه بر آنکه حضرت آدم بود ، بنا به قول مشهور ، پیغمبر هم بود ، معصوم هم بود . ثانیاً دینش و مسائل دینش را که آن موقع مثل حالا این قدر زیاد نبود مستقیماً و مختصر و مفید از خودِ خدا می گرفت . اقوال مختلف و اختلاف نظر هم نبود . شیعه وسنی و ... جناح و خط و تحلیل هم نبود!

ثالثاً خداوند تمام نیازهای مادی و معنوی آدم را رفع کرده ، هم مشکل ازدواج و تأهل را حل کرده بود ، هم مشکل مسکن ( آن هم مسکن ویلایی) را ! هم مشکل اشتغال و اوقات فراغت را ! و هم همه مشکلات را . خیلی هم راحت . بدون دفترچه بسیج ، بدون ستاد توزیع جهیزیه دولتی ، بدون وثیقه ها و اجاره های کمر شکن . بدون تورم و گرانی و استقراض و بازار آزاد و بدون هیچ چی !

رابعاً شیطان هم در آن موقع مبتدی بود و تازه داشت دوره طرح کاد را می گذراند ! مثل حالا تکنولوژی شیطنتش پیشرفت نکرده ، با پنجاه زبان رادیویی و ویدئویی و غربی و شرقی و عربی و عجمی صحبت نمی کرد ... روشن شد ؟ ... با همه اینها خداوند فقط یک ممنوع بیشتر برای ایشان قرار نداده بود و مثل آخر الزمان ، دایره ممنوعات توسعه وتکامل پیدا نکرده بود . مع ذالک ...

... بله ، بقیه اش را خودتان می دانید . اسمش "ترک اولی" بود یا هر چیز دیگر بود ، ما مخالفتی نداریم . ولی هر چه بود منجر شد به تبعید و هبوط و اخراج و بازخرید !...

علی هذا انصاف هم خوب چیزی است . بنده نمی گویم با فساد و گناه و مبارزه نکنیم . غلط می کنم بگویم ! بنده می گویم در قضیه جوانها و نوجوانها و مسائل اجتماعی واخلاقی و امثال آن ، از خدا و پیغمبر جلوتر نزنیم . از قدیم گفته اند به قدری که خرج کرده باشی آش می خوری . و یک سوزن به خودت بزن ، یک جوالدوز به دیگران ! و ..."

دیدیم دارد کار به جاهای باریک و غیر باریک می کشد . دیگر درنگ را جایز ندانسته ، از پشت تریبون چنان با اردنگ زدیم به آن الدنگ که یکراست رفت توی حساب پس انداز جوانان !...

از : جلال رفیع .  ضمیمه روزانه روزنامه اطلاعات (پنجشنبه پنجم دی  ماه 1387) به نقل از : روزنامه کیهان ( چهارم بهمن ماه 1367).

 

/ 0 نظر / 40 بازدید