رابطه بیداری بین الطلوعین و روزی

رُویَ الحسین بن مسلم عن ابی جعفر «علیه السلام» ، قال :

قُلتُ : جُعِلتُ فِداک، اِنَّهُم یَقولونَ اِنَّ النَّومَ بَعدَ الفَجرَ مَکروهٌ لاَنَّ الاَرزاقَ تُقسَمُ فی ذالکَ الوَقتُ.

قالَ « علیه السلام » : الارزاقَ مَوظوفَةٌ مَقسومَةٌ وَ لِلهِ فَضلٌ یُقسِمُهُ مِن طلوع ِ الفَجرَ الی طلوعِ الشَّمس ِ وَ ذالکَ قَولِهِ تَعالی : « وَ اسئَلوا اللهَ مِن فَضلِهِ ».

 

قالَ « علیه السلام» : ذِکرُ اللهِ بَعدَ طُلوع ِ الفَجر ِ اَبلَغُ فی طَلَبِ الرّزقِ مِنَ الضَّربِ فی الاَرض.

ترجمه :

حسین بن مسلم می گوید : به امام باقر «علیه السلام» عرض کردم :

فدایتان بشوم ، مردم این طور می گویند که خواب بعد از فجر ( اذان صبح ) خوب نیست و مکروه است . چرا : چون روزی ها در این وقت پخش و تقسیم می شود.

امام باقر « علیه السلام » فرمودند : [ این سخن درست نیست ، زیرا ] روزی ها و رزق ها مقرر شده و پخش و تقسیم شده است ، اما خداوند زیادی و افزونی و فضلی دارد که آن را از طلوع فجر ( اذان صبح ) تا طلوع شمس ( آفتاب ) تقسیم می کند و این معنای سخن خداوند متعال است که در آن آیه شریفه ( در قرآن ) فرمود : روزی افزونتر خود را از فضل خداوند بخواهید .

بعد ، امام باقر « علیه السلام » فرمودند : برای رسیدن و درخواست رزق و روزی ، ذکر و یاد الهی بعد از طلوع فجر ، رساتر و بسیار مفیدتر و رساننده تر از رفتن به دنبال روزی است .

ذکر خداوند بعد از اذان صبح ، انسان را به رزق مادی و معنوی بیشتری می رساند و ذکر صبح ، باعث زیاد شدن رزق در روز می شود .

 

* این نخستین حدیثی است که سالها پیش حضرت آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی ، گفتن آن را یکشنبه ها بین دو نماز جماعت ظهر و عصر در مسجد جامع چهلستون بازار تهران آغاز کردند .

/ 1 نظر / 127 بازدید