مرگ ناگهانی و علل آن

مرگ ناگهانی چیست ؟

اگر کسی بدون هیچ زمینه و دلیلی بمیرد و انتظار مرگ او را به دلایل گوناگونی مانند جوان بودن ، سالم بودن و ... نداشته باشند ، از تعبیر مرگ ناگهانی استفاده می کنند.

با مراجعه به روایات ائمه هدی "ع" چنین به دست می آید که اگر انسان بر اثر اتفاق ، حادثه یا بیماری تا 14 روز از دنیا برود ، به آن مرگ ناگهانی می گویند .

علل مرگ ناگهانی چیست ؟

1- قطع رحم : قطع رحم یعنی بریدگی از خویشاوندان و آشنایان ( بخصوص اگر رابطه نَسَبی داشته باشند و به اصطلاح از یک رحم اصلی یا مادر بزرگ اولیه باشند ) و فراموش کردن آنها .

حضرت علی "ع" می فرماید : چه بسا خانواده ای اهل ایمان باشند ، ولی خداوند آنان را به خاطر قطع رحم ، محروم و عمرشان را کوتاه می کند و چه بسا خانواده ای اهل گناه و معصیت هستند ، ولی خداوند به خاطر صله رحم و روابطی که با هم دارند و دور هم جمع می شوند به آنان روزی و عمر طولانی می دهد . همچنین در روایت دیگری فرمودند : قسم دروغ و قطع رحم خانه ها را ویران و از اهل و خانمان خالی می کند ( و باعث می شود عمر انسان کوتاه و دچار مرگ زودرس شود).

2- آزار و رنجاندن پدر و مادر : پیامبر اکرم "ص" فرمود : همان طوری که نیکی به پدر و مادر عمر را زیاد می کند ، آزار رساندن به آنان نیز باعث کوتاهی عمر انسان می شود .

3- زنا : از مهمترین عوامل که در روایت به نقش مستقیم آن در واقع شدن مرگهای ناگهانی اشاره شده عمل زناست . پیامبر اکرم "ص" فرمود : زمانی که زنا زیاد شود ،مرگ ناگهانی هم زیاد می شود .

4- قسم دروغ : رسول خدا "ص" فرمود : قبسم دروغ ، خانه ها را بی صاحب و بی خانمان می کند و موجب فقر فرزندان می شود .

5- ربا : حضرت علی "ع" فرمود : زمانی که ربا در میان قومی شایع شود و آشکارا به ربا مشغول باشند ، به مرض وبا دچار می شوند و به مرگ ناگهانی می میرند . امام صادق "ع" هم فرمود : زمانی که ربا زیاد شود ، زلزله ها نیز زیاد می شود .

6- عصبانیت و پرخاشگری : عصبانیت موجب بالا رفتن حرارت بدن و اختلالات در ضربان قلب و موجب سکته های قلبی می شود .

7- خوردن مردار : امام صادق "ع" فرمود : خوردن گوشت مردار ، باعث ضعیف شدن بدن و تحلیل قوای جسمانی و موجب قطع نسل و مرگ ناگهانی می شود .

8- غضب و خشم خداوند : امام صادق "ع" فرمود : وقتی خداوند بر امتی خشم و غضب کند و نخواهد که بر آنها عذاب فرو فرستد ، قیمتها در آن جامعه بالا می رود و اجناس گران می شود ، عمرها کوتاه و کسب و تجارت بی رونق و بدون منفعت می شود .

/ 4 نظر / 457 بازدید
کوروش

واقعا عقب مانده ای

کوروش

گزینه 8 درست با امت شهید پرور وفق میکنه

سيد

خداخیر بهتون بده که این مطالب می نویسید دل اسلام باید زنده بماندباتبلیغ باجان فشانی و...

يحيی

با سلام بسيار عالی بود؛ ولی كاش منابع را هم ذكر می كرديد. انشاءالله موفق باشيد.[گل]