اعمال لیلة الرغائب

 از پیامبر اکرم "ص" روایت شده است که فرمودند : از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید ، زیرا شبی است که فرشتگان ، آن را "لیلة الرغائب" می نامند . این نامگذاری به این جهت است که هنگامی که یک سوم از شب گذشت ، هیچ فرشته ای در آسمانها و زمین نمی ماند مگر این که در کعبه و اطراف آن جمع می شوند . آنگاه خداوند به طور غیر منتظره ای بر آنان وارد می شود و می فرماید : ای فرشتگانم ! هر چه می خواهید از من درخواست کنید . فرشتگان عرض می کنند : حاجت ما این است که از روزه داران رجب درگذری . خداوند می فرماید : این کار را انجام دادم .

[بهتر است کسی که این حدیث را می شنود ، در این شب ، زیاد بر فرشتگان صلوات بفرستد تا تکلیفی را که آیه تحیت ( سوره نساء - آیه ٨۶) به عهده ما گذاشته است به اندازه توانایی انجام داده باشد . ]

سپس رسول خدا "ص" فرمودند : کسی که روز پنجشنبه اول رجب را روزه بگیرد و سپس بین نماز مغرب و عشا ، ١٢ رکعت نماز بجا بیاورد - هر دو رکعت به یک سلام - و در هر رکعتی : سوره فاتحه یک بار ، انا انزلناه فی لیلة القدر سه بار و قل هو الله احد را  ١٢  بار بخواند و هنگامی که نماز تمام شد ، ٧٠ بار بر من ( با این الفاظ) صلوات بفرستد :"اللهم صل علی محمد ٍ النبیّ الاُمی ّ و علی آله ِ "، سپس سجده کند و در سجده هفتاد بار بگوید : "سبّوحٌ قدوسٌ . ربُُُُُُُُُُ الملائکة و الرّوح " . سپس سر ِ خود را بلند کند و بگوید : "رَبّ ِ اِغفِر وَ ارحَم وَ تَجاوَز عَمّا تَعلَم . اِنّک َ انت العلی ُ االاعظم " . آنگاه بار دیگر به سجده برود و در سجده ، همان چیزی را بگوید که در سجده اول گفت ، سپس حاجت خود را از خدا بخواهد ، ان شاء الله تعالی بر آورده می شود .

سپس رسول خدا فرمودند : قسم به کسی که جانم در دست اوست ؛ هیچ بنده ای یا کنیزی - از بندگان و کنیزان خدا - این نماز را بجا نمی آورد مگر اینکه خداوند گناهان او را می بخشد گرچه گناهان او مثل کف دریا و به عدد شن و به وزن کوهها و به عدد برگهای درختان باشد و روز قیامت هفتصد نفر از خویشان خود را که همگی سزاوار آتش باشند شفاعت می کند . و در شب اول قبر ، خداوند ثواب آن را به بهترین صورت ، با روی گشاده و خندان و زبان فصیح ، برای او می فرستد که می گوید : ای محبوب من ! مژده بده ؛ از هر سختی نجات پیدا کردی . می پرسد : تو کیستی ؟ رویی بهتر از روی تو ندیده و بویی به خوشبویی تو به مشامم نرسیده است . جواب می دهد : ای محبوب من ! من ثواب آن نمازی هستم که در فلان شب ، فلان منطقه ، فلان ماه و فلان سال بجا آوردی ؛ امشب آمده ام تا حقّت را ادا کنم ، مونس تنهایی تو باشم و وحشتت را از بین ببرم ؛ و زمانی که در شیپور دمیده شود ، در عرصه قیامت بر سرت سایه افکنم . و تو هرگز هیچ خیری را از جانب مولایت از دست نخواهی داد .


از : آیت الله حاج میرزا جواد آقا ملکی تبریزی ، المراقبات ، ترجمه ابراهیم محدث بندر ریگی ، ( تهران ، انتشارات اخلاق ، دی ماه١٣٧۶ ) ، صفحات١١١ تا١١٣ .

/ 0 نظر / 113 بازدید