آینه

دل ، تماشایی ِ مهر است اگر بي كينه است - كه جهان ، آينه در آينه در آیينه است

مرگ ناگهانی و علل آن
ساعت ٩:٠۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٥ فروردین ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: مرگ ناگهانی ، اجل معلق ، علل مرگ ناگهانی ، علل عذابهای الهی

مرگ ناگهانی چیست ؟

اگر کسی بدون هیچ زمینه و دلیلی بمیرد و انتظار مرگ او را به دلایل گوناگونی مانند جوان بودن ، سالم بودن و ... نداشته باشند ، از تعبیر مرگ ناگهانی استفاده می کنند.

با مراجعه به روایات ائمه هدی "ع" چنین به دست می آید که اگر انسان بر اثر اتفاق ، حادثه یا بیماری تا 14 روز از دنیا برود ، به آن مرگ ناگهانی می گویند .

علل مرگ ناگهانی چیست ؟

1- قطع رحم : قطع رحم یعنی بریدگی از خویشاوندان و آشنایان ( بخصوص اگر رابطه نَسَبی داشته باشند و به اصطلاح از یک رحم اصلی یا مادر بزرگ اولیه باشند ) و فراموش کردن آنها .

حضرت علی "ع" می فرماید : چه بسا خانواده ای اهل ایمان باشند ، ولی خداوند آنان را به خاطر قطع رحم ، محروم و عمرشان را کوتاه می کند و چه بسا خانواده ای اهل گناه و معصیت هستند ، ولی خداوند به خاطر صله رحم و روابطی که با هم دارند و دور هم جمع می شوند به آنان روزی و عمر طولانی می دهد . همچنین در روایت دیگری فرمودند : قسم دروغ و قطع رحم خانه ها را ویران و از اهل و خانمان خالی می کند ( و باعث می شود عمر انسان کوتاه و دچار مرگ زودرس شود).

2- آزار و رنجاندن پدر و مادر : پیامبر اکرم "ص" فرمود : همان طوری که نیکی به پدر و مادر عمر را زیاد می کند ، آزار رساندن به آنان نیز باعث کوتاهی عمر انسان می شود .

3- زنا : از مهمترین عوامل که در روایت به نقش مستقیم آن در واقع شدن مرگهای ناگهانی اشاره شده عمل زناست . پیامبر اکرم "ص" فرمود : زمانی که زنا زیاد شود ،مرگ ناگهانی هم زیاد می شود .

4- قسم دروغ : رسول خدا "ص" فرمود : قبسم دروغ ، خانه ها را بی صاحب و بی خانمان می کند و موجب فقر فرزندان می شود .

5- ربا : حضرت علی "ع" فرمود : زمانی که ربا در میان قومی شایع شود و آشکارا به ربا مشغول باشند ، به مرض وبا دچار می شوند و به مرگ ناگهانی می میرند . امام صادق "ع" هم فرمود : زمانی که ربا زیاد شود ، زلزله ها نیز زیاد می شود .

6- عصبانیت و پرخاشگری : عصبانیت موجب بالا رفتن حرارت بدن و اختلالات در ضربان قلب و موجب سکته های قلبی می شود .

7- خوردن مردار : امام صادق "ع" فرمود : خوردن گوشت مردار ، باعث ضعیف شدن بدن و تحلیل قوای جسمانی و موجب قطع نسل و مرگ ناگهانی می شود .

8- غضب و خشم خداوند : امام صادق "ع" فرمود : وقتی خداوند بر امتی خشم و غضب کند و نخواهد که بر آنها عذاب فرو فرستد ، قیمتها در آن جامعه بالا می رود و اجناس گران می شود ، عمرها کوتاه و کسب و تجارت بی رونق و بدون منفعت می شود .