آینه

دل ، تماشایی ِ مهر است اگر بي كينه است - كه جهان ، آينه در آينه در آیينه است

هدیه ای بهتر از کوه طلا
ساعت ٦:٢۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: امام سید روح الله موسوی خمینی ، آیت الله حاج حسنعلی نخودکی اصفهانی ، علم کیمیا ، دستور العمل اخلاقی

از حضرت آیت الله آقا موسی شبیری زنجانی نقل شده است که :

در سفری که امام خمینی "ره" و پدرم برای زیارت به مشهد مقدس رفته بودند ، امام در صحن حرم امام رضا "ع" با سالک الی الله حاج حسنعلی نخودکی مواجه می شوند . امام امت که در آن زمان شاید در حدود سی الی چهل سال بیشتر نداشت ، وقت را غنیمت می شمارد و به ایشان می گوید : با شما سخنی دارم . حاج حسنعلی نخودکی می گوید : من در حال انجام اعمال هستم ، شما در بقعه حر عاملی بمانید ، من خودم پیش شما می آیم . بعد از مدتی حاج حسنعلی می آید و می گوید چه کار دارید ؟ امام خطاب به ایشان رو به گنبد و بارگاه امام رضا "ع" کرد و گفت : تو را به این امام رضا ، اگر [علم] کیمیا داری به ما هم بده .

حاج حسنعلی نخودکی انکار به داشتن علم [کیمیا] نکرد ، بلکه به امام فرمود : اگر ما "کیمیا" به شما بدهیم و شما تمام کوه و در و دشت را طلا کردید ، آیا قول می دهید که بجا استفاده و آن را حفظ کنید و در هر جایی به کار نبرید ؟

امام خمینی که از همان ایام جوانی ، صداقت از وجودشان می بارید ، سر را به زیر انداختند و پس از تفکری ، به ایشان گفتند : نه ؛ نمی توانم چنین قولی به شما بدهم .

حاج حسنعلی نخودکی که این را از امام شنید ، رو به ایشان کرد و فرمود : حالا که نمی توانید "کیمیا" را حفظ کنید ، من بهتر از کیمیا را به شما یاد می دهم و آن این که :

بعد از نمازهای واجب :

1- یک بار آیت الکرسی را تا « هو العلی العظیم» می خوانی ،

2- بعد ، تسبیحات فاطمه زهرا "س" را می گویی ،

3- بعد ، سه بار سوره توحید ( قل هوالله احد) را می خوانی ،

4- بعد ، سه بار آیه مبارکه « و من یتق الله ، یجعل له مخرجاً و یرزقه من حیث لا یحتسب و من یتوکل علی الله فهو حسبه . ان الله بالغ امره قد جعل الله لکل شی ءٍ قدراً - سوره طلاق / آیات دوم و سوم » ( هر کس تقوای الهی پیشه کند ، خداوند راه نجاتی برای او قرار می دهد و او را از جایی که گمان ندارد روزی می رساند . و هر کس بر خداوند توکل کند ، خداوند هم امرش را کفایت می کند . خداوند فرمان خود را به انجام می رساند و خداوند برای هر چیزی ، اندازه ای قرار داده است )،

را می خوانی .

که این از کیمیا برایت بهتر است .


   از : مجله بشارت ، شماره 58 .