آینه

دل ، تماشایی ِ مهر است اگر بي كينه است - كه جهان ، آينه در آينه در آیينه است

خاطره آیت الله خامنه ای از 350 دانشجو
ساعت ٢:۳٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۳ امرداد ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: آیت الله سید علی خامنه ای ، خاطره ، مسجد مشهد ، حوزه و دانشگاه

قبل از انقلاب ، بعضی از روحانیون ، از جمله بنده حقیر با دانشجوها ارتباطاتی داشتیم . این ارتباطات ، ارتباطات سازمانی نبود ، ارتباطات تشکیلاتی نبود ، ارتباطات در مسائل مبارزاتی ِ تند نبود ؛ ارتباط فکری و تبیینی بود ؛ یعنی جلساتی داشته باشیم که دانشجوها در آنجا شرکت کنند ، یا ما احیاناً در جلسه ای از جلسات دانشجویی در دانشگاه شرکت کنیم .

در آن اوقات ، بنده در مشهد جلسه ای داشتم که بین نماز مغرب و عشا برگزار می شد . پای تخته می ایستادم و به قدر بیست دقیقه یا نیم ساعت صحبت می کردم . مستمعین هم نود درصد جوان بودند ؛ جوانها هم غالباً دانشجو و بعضاً دبیرستانی .

یک شب مرحوم شهید باهنر "رحمت الله علیه" مشهد بود . با من آمد مسجد ما . وضعیت را که دید ، شگفت زده شد . حالا آقای باهنر کسی بود که در تهران با مجامع جوان و دانشجویی هم مرتبط بود . ایشان گفت که من به عمرم اینقدر جمعیت دانشجویی و جوان در یک مسجد ندیده ام . حالا توی مسجد ما مگر چقدر جوان بود ؟ حداکثر مثلاً سیصد و چهل پنجاه نفر . در عین حال برای یک روحانی ِ روشنفکر ِ مرتبط با جوانها ، مثل آقای باهنر ، که خودش هم دانشگاهی بود و دوره های دانشگاهی را دیده بود و محیطهای دانشجویی را می شناخت و از فعالیتهای مذهبی ِ به روز و متجددانه هم مطلع بود ، جمع شدن حدود سیصد یا سیصد و پنجاه نفر جوان - که شاید از این تعداد ، مثلاً دویست نفرش دانشجو بودند - چیز عجیبی بود و انشان را دهشت زده و تعجب زده کرده بود : دویست تا دانشجو یک جا جمع بشود و یک روحانی برایشان صحبت کند ؟!

حالا این را مقایسه کنید با وضعیتی که امروز شما توی دانشگاه دارید . دسترسی روحانی فاضل جوان - مثل شما - به محیط دانشگاهی ، به دانشجو ، به استاد ؛ این را مقایسه کنید ، ببینید چه فرصت عظیم و گرانبهایی است . این فرصت را باید نگه دارید ، این فرصت را باید خیلی مغتنم بشمارید .

 

از : آیت الله سید علی خامنه ای ، بیانات در دیدار با مسئولان دفاتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاهها ، ٢٠/۴/١٣٨٩.