آینه

دل ، تماشایی ِ مهر است اگر بي كينه است - كه جهان ، آينه در آينه در آیينه است

قرآن را حتماً حفظ کنید
ساعت ٢:٢٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۳ امرداد ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: حفظ قرآن ، توصیه به جوانان ، تذکر به خانواده ها ، شیوه قرآن خواندن

من باز هم به جوانان عزیزمان توصیه می کنم که با قرآن انس بگیرید ، با قرآن مجالست کنید . "وَ ما جالَسَ هذا القُرآن الاّ عنهُ بزیادةٍ او نُقصانٍ ؛ زیادَةٌ فی هُدی اَو نُقصان مِن عَمیً ". هر باری که شما با قرآن نشست و برخاست کنید ، یک پرده از پرده های جهالت شما برداشته می شود ؛ یک چشمه از چشمه های نورانیت در دل شما گشایش پیدا می کند و جاری می شود .

انس با قرآن ، مجالست با قرآن ، تفهّم قرآن ، تدبر در قرآن ، اینها لازم است . مقدمه این کار این است که بتوانیم قرآن را بخوانیم ، بتوانیم قرآن را حفظ کنیم ؛ حفظ قرآن خیلی مؤثر است .

جوانها ، دوره جوانی را ، قدرت حفظ را قدر بدانند . خانواده ها به کودکان خودشان حفظ قرآن را تشویق کنند ، آنها را وادار کنند . حفظ قرآن خیلی با ارزش است . حفظ قرآن این فرصت را به حافظ خواهد داد که با تکرار آیات ، در قرآن قدرت تدبر پیدا کند . این فرصت است ، این توفیق است ؛ این را از دست ندهید . آنهایی که حافظند ،این نعمت بزرگ الهی را قدر بدانند ؛ نگذارند حفظشان ضعیف بشود یا خدای نکرده از دست برود . خواندن قرآن ،از اول تا آخر ، یک چیز لازمی است . باید قرآن را از اول تا آخر خواند ؛ باز دوباره از اول تا آخر ؛ تا همه معارف قرآنی یکجا با ذهن انسان آشنا شود .

 

از : آیت الله سید علی خامنه ای ، بیانات در جمع شرکت کنندگان در مسابقات بین المللی قرآن کریم ،٢۴ تیرماه١٣٨٩ .