آینه

دل ، تماشایی ِ مهر است اگر بي كينه است - كه جهان ، آينه در آينه در آیينه است

نصیحت امام خمینی به بنی صدر و نهضت آزادی درباره جریان نفاق
ساعت ٦:٠٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٥ فروردین ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: امام خمینی ، سید ابوالحسن بنی صدر ، نهضت آزادی ، نصیحت

من حالا باز به این افرادی که خیلی منحرف نیستند ، من به اینها باز نصیحت می کنم که شما بیایید و حسابتان را از این منافقین که قیام بر ضد اسلام کردند حسابتان را جدا کنید ، نه اینکه بگویید که خشونت شما نکنید ، آن وقت به من هم بگویید که شما هم خشونت نکنید ، این معنایش این است که ما و آنها مثل هم هستیم .

آنهایی که [کتاب] "شناخت" شان را گمان ندارم این آقایان ندیده باشند ، اینهایی که کتاب عقایدشان را منتشر کرده اند و این آقایان هم شاید و لابد دیده اند آنها را ، با ما که می دانند که ما لااقل مسلمان هستیم ! مسلمان بدی هستیم ، اینها حسابشان را جدا نمی کنند .

شما دیدید که آقای بنی صدر حسابش را جدا نکرده . خدا می داند که من مکرر به این آقا گفتم که آقا ! اینها تو را تباه می کنند ؛ این گرگهایی که دور تو جمع شده اند و به هیچ چیز عقیده ندارند ، تو را از بین می برند ، گوش نکرد. هی قسم خورد که اینها فداکار هستند ! اینها مردم  ِ کذا هستند ؛ یعنی آنهایی که دور و بر او هستند . خوب من می دانستم که این جور نیستند . یک دسته ای که می روند توی وزارتخانه دزدی می کنند این را تأییدش می کند . خوب معلوم می شود ، دزدی را شما گفتید. این قدر عقلشان ناقص است این را تأیید می کردند .

حالا هم من به این آقایان [ نهضت آزادی ] ی که اهل سِدادند ، اهل صلاحند ، منتها اعوجاج فکری دارند ، [می گویم که ] آمریکا برای شما هیچ فایده ای ندارد ، دیگر گذشت آن وقت . امروز آنی که برای شما ، برای دینتان ، برای دنیاتان فایده دارند این ملتند ، این ملت پابرهنه است . آن ملت سرمایه دار هم به درد شما نمی خورند ، آنها همه برای خودشان می کشند ، شماها را می خواهند آلت دست قرار بدهند . این منافقین هم به درد شما نخواهند خورد ؛ هر روزی که این منافقین قدرت پیدا کنند سر شما را هم می بُرند ؛ برای اینکه شما لا اله الا الله می گویید ، آنها با لا اله الا الله مخالفند ، آنها توحید را توحید طبقاتی می گویند ، آنها معاد را همین جا می دانند ، همین دنیا . آنها غیر از این دنیا چیزی را قائل نیستند ، اما شما قائلید . آن روزی که اینها پیروز بشوند - خدای نخواسته - شما فدای آنها خواهید شد ، شما را پل قرار داده اند برای پیروزی ، وقتی که رفتند این پل را عقب خودشان خراب می کنند ، آنها مزاحم نمی خواهند .

من باز هم عرض می کنم به آقایان که ماه مبارک رمضان است و درهای رحمت خدای تبارک و تعالی به روی همه گناهکاران باز است و شما تا دیر نشده است در این ماه رمضان خودتان را اصلاح کنید . ما همه باید خودمان را اصلاح کنیم ؛ ما هیچ کداممان آدم حسابی نیستیم . پناه به خدا باید ببریم و خودمان را اصلاح کنیم و با این جریانی که خروشان و دریای مواج آدمهای متعهد است ما با آنها خودمان را در همان جریان بگذاریم . جریان مخالف سیل ، انسان را خُرد می کند ، جریان مخالف موجهای شکننده دریا ، انسان را از بین می برد . شما اسلام را کنار نگذاشتید ، لکن آنهایی که به اسلام عقیده ندارند و اشخاصی هستند که قیام بر ضد اسلام کردند و لااقل در خیابانها ریخته اند و آدم کشته اند و شما هم حکم شرعی اش را می دانید و شما هم می دانید که کسی که مسلحانه در خیابان بریزد و مردم را ارعاب کند ، لازم نیست بکشد مردم را ، [ فقط ] ارعاب کند ، اسلام تکلیفش را معین کرده است و شما هم مسئله اش را می دانید . شما همین یک مسئله بگویید ، یک اعلامیه [ بر علیه این اقدام آنها ] بدهید ...

   از : صحیفه امام ، جلد 15 ، صفحات 30 و 31.