آینه

دل ، تماشایی ِ مهر است اگر بي كينه است - كه جهان ، آينه در آينه در آیينه است

آشتی !
ساعت ٩:۱٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۸ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: محمد کاظم کاظمی ، غزل ، شعر معاصر ، شعر سیاسی

شکر خدا که اهل جدل، همزبان شدند

با هم به سویِ کعبه عزت، روان شدند

 

شکر خدا که گردنه گیران ِ محترم

بر گله های بی سر و صاحب، شبان شدند

 

شکر خدا که کم کمک از یاد می رود

روزی که پشتِ نعشِ برادر، نهان شدند

 

شکر خدا که مسجد و محراب شهر نیز

یکباره - پوست کنده بگویم- دکان شدند

 

جمعی، چنان قدیم، هر آن را که سر فراشت

قربانِ مادر و پدر و خاندان شدند

 

یعنی دوباره دشمن سوگند خورده را

با استخوان ِ سینه خود، نردبان شدند

 

مانند یک دو خوان دگر، بعدِ گیر و دار

بر خون خویش و نعش ِ پدر، میهمان شدند

 

**

 

هر کس به گونه ای به هدر داد، آنچه داشت

یک عدّه هم که سگ نشدند، استخوان شدند

 

محمد کاظم کاظمی - 1373


دستور العملی برای ادای دین و رفع گرفتاری مالی
ساعت ٧:٢۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی ، دستور العمل برای ادای دین ، دستور العمل برای رفع گرفتاری مالی ، نماز توسل به امام جواد

از حضرت آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی نقل شده است که برای رفع مشکلات مادی این اعمال مناسب است :

الف - چهل روز تمام ، درست بلافاصله بعد از نماز صبح بدون اینکه رویتان را از قبله برگردانید یا کار دیگری کنید و یا با کسی حرف بزنید در همان حالی که نشسته اید 110 بار این ذکر را بگویید:

- اللهمَ اَغنِنی بِحَلالِکَ عَن حَرامِک وَ بِفَضلِکَ عَمَّن سِواک.

 

ب - توسل به حضرت امام جواد «علیه السلام» به شیوه زیر:

1- دو رکعت نماز به همین نیت در رکعت اول سوره های حمد و قدر و در رکعت دوم سوره های حمد و اخلاص.

2- تسبیحات حضرت فاطمه زهرا "س" درست بعد از این نماز.

3- 1046 مرتبه ذکر « لا حول و لا قوة الا بالله ».

4- صلوات بفرستید.

5- استغفار کنید.

6- باز هم صلوات بفرستید.

7- سپس صیغه نذری را به این ترتیب بخوانید که : خدایا ! اگر بدهی من ادا بشود، یک من ( سه کیلوگرم ) نان و یک کیلوگرم پنیر بدهم به جایی که روضه حضرت جواد « علیه السلام » می خوانند.

8- در آخر باز هم صلوات بر محمد و آل محمد بفرستید.


بیایید فرصت طلبی کنیم !
ساعت ٧:٠٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٩ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: دهه اول ماه ذی حجه ، آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی ، اعمال ماه ذیحجه ، ایاما معدودات

دهه اوّل ماه ذی‌حجّه از ایامی است که از نظر ارزشی در روایات ما خیلی بر روی آن تأکید شده و حتی آن را با ماه مبارک رمضان مقایسه کرده‏اند. در یک آیه شریفه آمده است که: «و اذکروا الله فی ایام معدودات» ما در روایات داریم که حضرات معصومین می‌گویند: ایام معدودات، همان دهه اول ماه ذی‌حجّه است. در این ایام زیاد خدا را ذکر کنید! حالا من به بعضی از آن روایات اشاره می‌کنم.

در روایتی دارد: «قال رسول الله صلّی الله علیه و آله و سلّم: مَا مِنْ أَیَّامٍ أَزْکَى عِنْدَ اللَّهِ تَعَالَى وَ لَا أَعْظَمَ أَجْراً مِنْ خَیْرٍ فِی عَشْرِ الْأَضْحَى») وسائل‏الشیعة، ج 14، ص 273(رسول خدا فرمود: هیچ ایامی پاکیزه‌تر و بزرگتر از نظر اجر و پاداش در مورد اعمال، از دهه اضحی نیست؛ دهه اضحی هم همین دهه اول ذی‌حجه است.

«قیل و لا الجهاد فی سبیل الله؟» به حضرت عرض شد که حتی نسبت به جهاد در راه خدا هم این ایّام با فضیلت‏تر است؟ «قال: و لا الجهاد فی سبیل الله الا رجل خرج بنفسه و ماله ثمّ لم یرجع من ذلک بشیء». حضرت فرمودند: ارزش اعمالی که انسان در این دهه انجام می‌دهد از جهاد فی سبیل الله هم بیشتر است؛ مگر این‏که کسی مال، جان و همه چیزش را در جهاد فی سبیل الله ببرد و هیچ چیز را هم برنگرداند؛ یعنی نه مالش بماند و نه جانش... تنها چنین چیزی است که بافضیلت‏تر از این ایّام است. این روایت گویای ارزش این ایام است.

در روایت دیگری از پیغمبر اکرم نقل شده که حضرت فرمودند: «مَا مِنْ أَیَّامٍ الْعَمَلُ الصَّالِحُ فِیهَا أَحَبُّ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مِنْ أَیَّامِ الْعَشْر». هیچ روزی نیست که خداوند انجام کار خیر در آن را بیشتر از این ده روز، دوست بدارد.

حالا من می‌خواهم یک تذکر عرض کنم. ما تا کنون بخشی از این دهه را پشت سر گذاشته‌ایم و باید نسبت به باقی‏مانده قدر شناسی کرده و بهره‌گیری کنیم. ما نباید از این امور معنوی و این فرصت‏های روحانی غفلت کنیم!

انسان باید فرصت‌طلب باشد و به تعبیر علی علیه السلام که فرمود: «اغتنموا الفرص»، فرصت‏ها را غنیمت بشمارد. زمانی خواهد آمد که این فرصت‌ها از دست ما رفته‏است و ما حسرت آن را خواهیم خورد. پس در این ایام نسبت به اعمال صالح و آدابی که وارد شده است غفلت نکنیم! به‏خصوص ادعیه وارده که همه‏اش جنبه توحیدی دارد را بخوانیم.

اصلاً از این دعاها فهمیده می‏شود که مسأله توحید در این ایّام محوریّت داشته و باید بگوییم که این دهه، دهه توحید است. راجع به حضرت موسی سلام الله علیه هم آمده است که وعده دیدار او با خداوند، در همین دهه بود، نه ماه رمضان!... اللهم صلّ علی محمد و آل محمد.

 

از مواعظ حضرت آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی