آینه

دل ، تماشایی ِ مهر است اگر بي كينه است - كه جهان ، آينه در آينه در آیينه است

رابطه بیداری بین الطلوعین و روزی
ساعت ٩:٥۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۳ آبان ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: حدیث ، امام محمد باقر "ع" ، توسعه رزق و روزی ، آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی

رُویَ الحسین بن مسلم عن ابی جعفر «علیه السلام» ، قال :

قُلتُ : جُعِلتُ فِداک، اِنَّهُم یَقولونَ اِنَّ النَّومَ بَعدَ الفَجرَ مَکروهٌ لاَنَّ الاَرزاقَ تُقسَمُ فی ذالکَ الوَقتُ.

قالَ « علیه السلام » : الارزاقَ مَوظوفَةٌ مَقسومَةٌ وَ لِلهِ فَضلٌ یُقسِمُهُ مِن طلوع ِ الفَجرَ الی طلوعِ الشَّمس ِ وَ ذالکَ قَولِهِ تَعالی : « وَ اسئَلوا اللهَ مِن فَضلِهِ ».

 

قالَ « علیه السلام» : ذِکرُ اللهِ بَعدَ طُلوع ِ الفَجر ِ اَبلَغُ فی طَلَبِ الرّزقِ مِنَ الضَّربِ فی الاَرض.

ترجمه :

حسین بن مسلم می گوید : به امام باقر «علیه السلام» عرض کردم :

فدایتان بشوم ، مردم این طور می گویند که خواب بعد از فجر ( اذان صبح ) خوب نیست و مکروه است . چرا : چون روزی ها در این وقت پخش و تقسیم می شود.

امام باقر « علیه السلام » فرمودند : [ این سخن درست نیست ، زیرا ] روزی ها و رزق ها مقرر شده و پخش و تقسیم شده است ، اما خداوند زیادی و افزونی و فضلی دارد که آن را از طلوع فجر ( اذان صبح ) تا طلوع شمس ( آفتاب ) تقسیم می کند و این معنای سخن خداوند متعال است که در آن آیه شریفه ( در قرآن ) فرمود : روزی افزونتر خود را از فضل خداوند بخواهید .

بعد ، امام باقر « علیه السلام » فرمودند : برای رسیدن و درخواست رزق و روزی ، ذکر و یاد الهی بعد از طلوع فجر ، رساتر و بسیار مفیدتر و رساننده تر از رفتن به دنبال روزی است .

ذکر خداوند بعد از اذان صبح ، انسان را به رزق مادی و معنوی بیشتری می رساند و ذکر صبح ، باعث زیاد شدن رزق در روز می شود .

 

* این نخستین حدیثی است که سالها پیش حضرت آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی ، گفتن آن را یکشنبه ها بین دو نماز جماعت ظهر و عصر در مسجد جامع چهلستون بازار تهران آغاز کردند .


دشمن برنامه ریزی بلند مدت دارد ؛ آماده باشید !
ساعت ٧:٠٦ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: آیت الله سید علی خامنه ای ، برنامه ریزی بلندمدت دشمن ، فتنه 88 ، دشمن شناسی

اگر قبول داریم که جبهه دشمن برای کشور ما و انقلاب ما برنامه ریزی بلند مدت دارد ، پس ما هم باید برنامه ریزی بلندمدت داشته باشیم . نمی شود قبول کرد که جبهه دشمنان اسلام و انقلاب که بشدت از ناحیه بیداری اسلامی تهدید می شوند ، برنامه ریزی بلند مدت نداشته باشند ؛ این را هیچ کس نمی تواند باور کند ، مگر خیلی ساده لوح باشیم ، غافل باشیم که این را باور کنیم .

حتماً برنامه های بلند مدت دارند ؛ کما اینکه همین حوادثی هم که گاهی می بینید در کشور اتفاق می افتد که دست بیگانه در آن نمایان است ، چیزهای دفعتاً به وجود آمده نیست ، خلق الساعه نیست ؛ اینها هم برنامه های میان مدت و بلند مدت بوده است . برنامه ریزی کردند . نتیجه این برنامه ریزی شده این . نه اینکه همان شب تصمیم گرفتند این کار را بکنند و فردا اقدام کردند ؛ نه .

من در همین فتنه 88 به بعضی دوستان ، قرائن را نشان دادم ؛ حداقل از ده سال ، پانزده سال قبل از آن ، برنامه ریزی وجود داشت . از بعد از رحلت امام برنامه ریزی وجود داشت ؛ اثر آن برنامه ریزی در سال 78 ظاهر شد ؛ مسائل کوی دانشگاه و آن قضایایی که سال گذشته پیش آمد ، یک تجدید حیاتی بود برای آن برنامه ریزیها . البته سعی کردند با ملاحظه وقت و جوانب گوناگون ، این کار را انجام دهند ؛ که خوب ، بحمد الله شکست خوردند ، باید هم شکست می خوردند .

پس ، جبهه دشمن برنامه بلند مدت دارد . آنها مأیوس نمی شوند که ببینند حالا امروز شکست خوردند ، دست بردارند ؛ نه ، طراحی می کنند برای ده سال دیگر ، بیست سال دیگر ، چهل سال دیگر . باید آماده باشید .


از : آیت الله سید علی خامنه ای ، بیانات در دیدار دانشجویان و جوانان استان قم ، 1389/8/4.


خاطره آقا در هنگام بازدید از منزل امام در قم
ساعت ٦:٥٦ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: امام سید روح الله موسوی خمینی ، آیت الله سید علی خامنه ای ، منزل امام در قم ، خاطره

روز دوم فروردین سال 42 ، مثل همین حالا در مقابل چشمم قرار دارد ... بعد از قضایای مدرسه فیضیه و آن حوادث کذایی ، اول شب خودمان را با دوستان به اینجا ( منزل امام خمینی در قم ) رساندیم . چون همه از این خانه نگران بودند که چه خواهد شد ، از آن در ِ حیاط ِ کوچک وارد شدیم و دیدیم که ایشان آن گوشه حیاط ایستاده اند و مشغول اقامه نماز مغرب و عشا هستند و جمعی هم با ایشان مشغول نمازند .

آنچنان طمأنینه ای در وجود ایشان بود که هر اضطرابی را تمام می کرد ؛ اصلاً کأنه هیچ حادثه ای اتفاق نیفتاده است ؛ واقعاً مثل کوه استوار ایستاده بودند و مشغول نماز بودند . بعد هم از آن پله ها بالا آمدند و به اطاق دست چپ تشریف بردند و نشستند ؛ طلبه ها هم ریختند که بیانات ایشان را بشنوند.

از جمله حرفهای ایشان در آن روز - که عین شدت اختناق و تسلط دستگاه ستمگر بود - این بود که گفتند اینها خواهند رفت و شماها خواهید ماند و ما از این سختترش را هم دیده ایم ؛ تحمل و ایستادگی کنید .

این برای ما درس امید است . حقیقتاً استقامت ایشان در مقابل شداید و امیدشان به آینده این بود ؛ و همین است که امروز هم می تواند ملت ما را پیش ببرد ؛ یعنی امید به آینده و ایستادگی در مقابل مشکلات . ایشان درس عملی و عینی ِ این را دادند و راهشان این بود .


از : آیت الله سید علی خامنه ای ، در هنگام بازدید از منزل امام خمینی در قم ، سال 1370.


لزوم دشمن شناسی
ساعت ٦:٥۱ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: آیت الله سید علی خامنه ای ، دشمن شناسی ، مغالطه ، تذکر سیاسی

در سالهای اخیر ، برخی قلمها تلاش فراوانی کردند تا موضوع « دشمن شناسی» را از ذهن جامعه و مردم خارج کنند و حتی در برخی موارد مغالطه می کنند که نظام برای فرار از مسئولیت برخی مشکلات داخلی ، دائماً موضوع دشمن خارجی را طرح می کند .

این حرف از اساس نادرست است زیرا کسی نمی تواند منکر کوتاهیها ، غفلتها و سهل انگاریهای مسئولان در بروز برخی مشکلات در سی سال گذشته باشد اما این موضوع نباید به معنای نادیده گرفتن دشمن باشد .


   از : آیت الله سید علی خامنه ای ، دیدار ائمه جمعه سراسر کشور ، 1389/7/6.


هدیه ای بهتر از کوه طلا
ساعت ٦:٢۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: امام سید روح الله موسوی خمینی ، آیت الله حاج حسنعلی نخودکی اصفهانی ، علم کیمیا ، دستور العمل اخلاقی

از حضرت آیت الله آقا موسی شبیری زنجانی نقل شده است که :

در سفری که امام خمینی "ره" و پدرم برای زیارت به مشهد مقدس رفته بودند ، امام در صحن حرم امام رضا "ع" با سالک الی الله حاج حسنعلی نخودکی مواجه می شوند . امام امت که در آن زمان شاید در حدود سی الی چهل سال بیشتر نداشت ، وقت را غنیمت می شمارد و به ایشان می گوید : با شما سخنی دارم . حاج حسنعلی نخودکی می گوید : من در حال انجام اعمال هستم ، شما در بقعه حر عاملی بمانید ، من خودم پیش شما می آیم . بعد از مدتی حاج حسنعلی می آید و می گوید چه کار دارید ؟ امام خطاب به ایشان رو به گنبد و بارگاه امام رضا "ع" کرد و گفت : تو را به این امام رضا ، اگر [علم] کیمیا داری به ما هم بده .

حاج حسنعلی نخودکی انکار به داشتن علم [کیمیا] نکرد ، بلکه به امام فرمود : اگر ما "کیمیا" به شما بدهیم و شما تمام کوه و در و دشت را طلا کردید ، آیا قول می دهید که بجا استفاده و آن را حفظ کنید و در هر جایی به کار نبرید ؟

امام خمینی که از همان ایام جوانی ، صداقت از وجودشان می بارید ، سر را به زیر انداختند و پس از تفکری ، به ایشان گفتند : نه ؛ نمی توانم چنین قولی به شما بدهم .

حاج حسنعلی نخودکی که این را از امام شنید ، رو به ایشان کرد و فرمود : حالا که نمی توانید "کیمیا" را حفظ کنید ، من بهتر از کیمیا را به شما یاد می دهم و آن این که :

بعد از نمازهای واجب :

1- یک بار آیت الکرسی را تا « هو العلی العظیم» می خوانی ،

2- بعد ، تسبیحات فاطمه زهرا "س" را می گویی ،

3- بعد ، سه بار سوره توحید ( قل هوالله احد) را می خوانی ،

4- بعد ، سه بار آیه مبارکه « و من یتق الله ، یجعل له مخرجاً و یرزقه من حیث لا یحتسب و من یتوکل علی الله فهو حسبه . ان الله بالغ امره قد جعل الله لکل شی ءٍ قدراً - سوره طلاق / آیات دوم و سوم » ( هر کس تقوای الهی پیشه کند ، خداوند راه نجاتی برای او قرار می دهد و او را از جایی که گمان ندارد روزی می رساند . و هر کس بر خداوند توکل کند ، خداوند هم امرش را کفایت می کند . خداوند فرمان خود را به انجام می رساند و خداوند برای هر چیزی ، اندازه ای قرار داده است )،

را می خوانی .

که این از کیمیا برایت بهتر است .


   از : مجله بشارت ، شماره 58 .


چراغ سبز !
ساعت ٧:٥۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٦ آبان ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: شعر طنز ، دختر پر رو ، چراغ سبز ، نشانی

دختری در کوچه باغی می گذشت

یک پسر در راه ناگه سبز گشت

در پی اش افتاد و گفتا او : سلام

بعد از آن دیگر نگفت او یک کلام .

دختر اما ناگهان و بی درنگ

سوی او برگشت مانند پلنگ

گفت با او : بچه پر روی خَفَن!

می دهی زحمت به بانویی چو من ؟

من که نامم هست « آزیتای صدر»؟

من که زیبایم مثال ماه بدر ؟

من که در نبش خیابان بهار

می کنم در شرکت رایانه ، کار ؟

دختری چون من که خیلی خانمه ؟

26 ساله ، مجرد ، دیپلمه ؟

دختری که خانه اش در شهرک است ؟

کوی پنجم ، نبش کوچه ، نمره شصت .

در چه مورد با تو گردد همکلام

با تو من حرفی ندارم ! و السلام ...


خط و نشان برای اقیانوس آرام !
ساعت ۸:۱٤ ‎ب.ظ روز شنبه ۱ آبان ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: دکتر سید حسن حسینی ، براده ها ، انتشارات برگ ، هنرمندان

- هنر به نردبان شبیه تر است تا آسانسور . وسیله بالا رفتن است ، بالابرنده نیست .

- هنرمندان مقلد هم مراتب و درجاتی دارند . همه طوطی ها نمی توانند حرف زدن انسان را تقلید کنند.

- موعظه اخلاقی برای هنرمندی که با فساد به شهرت رسیده ، مثل بر شمردن فواید گیاهخواری برای یک گرگ کهنه کار است .

                

- بله می توان در هنر شگردهای غیر اخلاقی را به کار گرفت . همان طور  که با ماشین زباله کشی هم می توان به مجلس عروسی رفت !

- هنر پنجره ای است رو به باغ ناشناخته ها . ایمان ، این پنجره را باز می کند . شک آن را می بندد و الحاد با کاغذی سیاه آن را می پوشاند .

- دو گروه برای همیشه از درک زیبایی هنر بی نصیب می مانند : تاجران و فاجران .

- سکس در هنر ، مثل ربا در اقتصاد ف ظالمانه و فساد آور و منشأ عفونتهای شدید اخلاقی است .

- خواندن یک نوشته هنری تا انتها ، لزوماً به معنای لذت بردن از آن نوشته نیست . همان گونه که محکوم به اعدام ممکن است حکم اعدام خودش را تا انتها بخواند ولی از آن لذت نمی برد !

- هنرمندان ضد اخلاق که با یکدیگر رقابت می کنند ، فی الواقع برای آخر شدن مسابقه می دهند !

- هنر برای هنر یعنی نردبان برای نردبان !

-منتقدی که در یک اثر هنری فقط عیوب آن را بر می شمارد به تعداد خوبیهای نگفته آن اثر ، دروغ گفته است .

- در نظر من ، هنرمندانی که با هنرشان خداوند را تهدید می کنند مثل قطره چکان هایی هستند که برای اقیانوس آرام خط و نشان می کشند !

 

از : سید حسن حسینی ، براده ها ، ( چاپ اول : تهران ، انتشارات برگ ، 1365 ) ، صفحات 9 تا 34 .